Grafikskolan - konstskola med inriktning grafik

Personal

Grafikskolans personal utgörs av rektor och administrativ personal samt fasta lärare och  återkommande gästlärare. Samtliga lärare och gästlärare är välmeriterade pedagoger och högskoleutbildade konstnärer. Inom ramarna för utbildningen genomförs även föreläsningar och workshops med gästande konstnärer och föreläsare. 

PERSONAL
Mariana Ekner, rektor och konstnärlig ledare.

LÄRARE

Matts Husser, genomtryck och digital bild www.husser.se/
Tommy Mäkinen, Artists’ Books och plantryck www.tommymakinen.com/
Peter Thörneby, Artists’ Books och boktryck. Tjänstledig 19/20
Jenny Olsson, djuptryck. Tjänstledig 19/20 jennyolsson.com/
Maria Lindström, stenlitografi marialindstrom.se/

Tova Fransson,vik. djuptryck, högtryck tovafransson.com/

Magnus Jacobsson, vik. Artists’ Book www.alex.se/lexicon/article/jacobsson-magnus

 

GÄSTLÄRARE

Thomas Liljenberg, konstteori www.thomasliljenberg.se/
Monica Langwe, bokhantverk, papper www.langwe.se/
Allan Söderman, bokhantverk www.bokombok.se/

Sonia Hedenstrand, konstteori www.soniahedstrand.se/

Cecilia Enberg, genomtryck ceciliaenberg.com/start/
Lina Nordenström, boktryck www.grafikverkstan.se/lina-nordenstrom

Maria Lagerborg, högtryck, animation marialagerborg.com/

Hanne Frey Husö, papper www.freyhaus.no/hanne/

Johan Nordbeck, Artists’ Book

Malva Fürst, boktryck, typografi http://malvafurst.com/

Gunnar Nehls, djuptryck, gravyr

Ulli Evans, djuptryck ullievans.webs.com/

FÖRELÄSARE
Monika Svedberg (konsthistoria)
Dorinel Marc (konstnär)
Leif Elggren (konstnär).
Magdalena Dziurlikowska (konstnär).
Hillary Powell (konstnär).
Jens Evaldsson (konstnär).
Tove Kjellmark (konstnär)
Lina Selander (konstnär).
Fay Nicolson (konstnär).
Victoria Brown (konstnär).
Jens Schildt (grafisk formgivare).
Wolfgang Bremer (bokbindning).
Paula von Seth (konstnär/pedagog).
m.fl.